22-12-2014
  Поделиться


22-12-2014 15:50
Експерти надали рекомендації для скорочення безгромадянства в Україні
17 грудня 2014 року у м. Києві відбувся національний круглий стіл, присвячений проблемі безгромадянства. В обговоренні прийняли участь парламентарі, представники Державної прикордонної служби України, Управління Верховного Комісара ООН у справах біженців, Міжнародної організації з міграції, ХАЙЕС, Одеської обласної організації “Комітету виборців України”, національні та міжнародні експерти. Учасники обговорення підкреслили актуальність проблеми безгромадянства в Україні, особливо з урахуванням анексії Криму та проведення АТО, а також узгодили першочергові рекомендації задля скорочення безгромадянства в Україні.
 
За статистикою ООН, сьогодні в світі налічується понад 12 млн. осіб без громадянства, і згідно з заявою Комісара Ради Європи з прав людини, 40 тис. з них проживає на території України (в той час як офіційна статистика дає лише трохи більше 6000 осіб). До цієї вразливої групи населення належать люди, які з різних причин не були належним чином документовані. Серед них - особи з паспортом колишнього Радянського Союзу; особи, які іммігрували в Україну, в тому числі, із документами невизнаних республік (наприклад, Придністров’я), а також ті, чиє народження ніколи не було зареєстровано і хто пізніше не отримав жодних документів, що посвідчували б особу. У зв’язку з подіями у східних регіонах України та в Криму, велика кількість внутрішньо переміщених осіб сьогодні може постати перед ризиком безгромадянства.
 
У 2013 році шляхом ратифікації відповідних конвенцій ООН, Україна взяла на себе зобов’язання впровадити зміни в законодавстві згідно з міжнародними стандартами, в тому числі вирішити проблеми осіб без громадянства на національному рівні. Разом з тим, як наголосили учасники круглого столу, в Україні наразі відсутня законодавчо закріплена процедура визначення статусу осіб без громадянства. Національним законодавством особам без громадянства забезпечено далеко не всі права, передбачені міжнародними стандартами, а процедура встановлення належності до громадянства України є досить складною і фінансово обтяжливою.
 
Представники Одеської обласної організації ВГО “Комітет виборців України” в рамках обговорення представили доповідь про стан безгромадянства серед населення молдавського походження в прикордонних районах Одеської області. Узагальнюючи результати проведених досліджень, було виділено основні проблеми та перешкоди в оформленні статусу особи без громадянства та подальшій реалізації базових прав. В першу чергу, це відсутність необхідних коштів у осіб без громадянства. Відсутність офіційно наданого статусу фактично позбавляє їх не лише будь-яких форм соціальної допомоги з боку держави, але й можливості забезпечити себе та свої сім'ї власною працею на законних підставах на час розгляду заяв про надання статусу. Також така ситуація є наслідком значно нижчого рівня оплати праці осіб без громадянства – у рази меншого від гарантованого державою мінімуму. Більш того, органи ДМС України відповідно до національного законодавства зобов’язані накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу на особу, що запізніло звернулася із заявою про оформлення статусу особи без громадянства, що є додатковою перешкодою в оформленні такого статусу. Друга основна причина — це процедурні проблеми при оформлені статусу особи без громадянства (ускладнена процедура). Чинні законодавчі норми не вирішують проблеми більшості осіб без громадянства, оскільки перелік документів, необхідних для оформлення відповідного статусу є занадто складним та, у більшості випадків, нездійсненним для цих осіб. Нарешті, більшість осіб без громадянства не мають відповідних правових знань та не мають фінансової можливості звернутися за необхідною консультацією до правників. У більшості випадків територіальні органи ДМС України не завжди готові роз’яснити положення національного законодавства та надають у відповідь на звернення лише формальний перелік документів для оформлення статусу особи без громадянства. Крім того, треба також звернути увагу й на той факт, що прикордонні сільські громади знаходяться на значній відстані від районних та обласних центрів, що суттєво звужує можливості отримання безоплатної правової допомоги, а також значно впливає на її якість.
 
Четвертою причиною (перепоною) для оформлення статусу для осіб без громадянства є неможливість реєстрації постійного чи тимчасового проживання. Ця проблема має два основні аспекти. По-перше, не всі особи без громадянства мають власне чи орендоване житло для подальшої реєстрації місця проживання. По-друге, значний відсоток житлових будівель у сільській місцевості не зареєстровано БТІ/Державною реєстраційною службою, що унеможливлює процес реєстрації місця проживання для їх власників. Якщо громадяни України у випадку відсутності постійного або тимчасового місця проживання мають можливість зареєструвати своє місце проживання у Центрі обліку бездомних громадян, то особи без громадянства такого права позбавлені. Насамкінець необхідно відмітити неефективний розподіл владних повноважень у системі ДМС України. На сьогоднішній день територіальні органи ДМС вимушені передавати заяви осіб без громадянства на розгляд до центрального апарату ДМС, що суттєво ускладнює та затягує процес оформлення статусу особи без громадянства. Делегування повноважень територіальним органам ДМС, які безпосередньо працюють з такими особами, дозволило би більш ефективно розглядати їх заяви з приводу отримання статусу особи без громадянства з урахуванням конкретної ситуації.
 
В результаті обговорення були визначені основні рекомендації для скорочення проблем безгромадянства в Україні. В першу чергу, це розробка процедури визначення статусу особи без громадянства та документування таких осіб; внесення змін до Закону України про правовий статус іноземців та осіб без громадянства з метою імплементації вимог конвенцій щодо безгромадянства; визначення стратегії лобіювання процедур встановлення безгромадянства та документування осіб без громадянства.
 
Крім законодавчих змін, учасники обговорення наголосили на необхідності проведення моніторингу в регіонах для ідентифікації осіб без громадянства, особливо в сільській місцевості. Крім того, необхідно знайти матеріальні кошти і механізми для надання первинної юридичної допомоги представникам цієї незахищеної групи населення якомога оперативніше. Учасники круглого столу підкреслили, що успішне вирішення проблеми безгромадянства в Україні можливе тільки за умови підтримки урядовців та скоординованого співробітництва між урядом і неурядовими організаціями.
 
Проект зі скорочення безгромадянства осіб переважно молдавської національності, спричиненого розпадом СРСР, здійснюється Одеською обласною організацією ВГО “Комітет виборців України” за фінансування Європейського Cоюзу.
 
Прес-служба
Одеської обласної організації
ВГО “Комітет виборців України”

  
  Поделиться


Логин:

Пароль:

Регистрация.
Забыли логин или пароль?

ЦИТИРОВАТЬ (Чтобы вставить цитату, выделите нужный фрагмен текста на этой странице и нажмите "ЦИТИРОВАТЬ")
Осталось символов –

Введите проверочный код



Логин:

Пароль:

Регистрация.
Забыли логин или пароль?
НАЙТИ ДЕПУТАТА
Для поиска используйте буквосочетание из не менее, чем 3-х букв


Подписаться на рассылку (только для зарегистрированных пользователей. регистрация.)
Введите Ваш email:

Партнёрам: Код нашего баннера можно скопировать тут.

НОВОСТИ, СОБЫТИЯ
15 апреля
14:56

В Одеській області пройде форум громадянського суспільства з гуманітарного реагування в умовах війни

20 декабря
11:10

У громадах Одеської області обговорили актуальні безпекові та правові виклики

21 августа
19:02

Атака на історичний центр Одеси: наслідки для культурної спадщини та реакція міжнародної спільноти

28 июня
13:53

Тренінг є частиною програми посилення спроможності волонтерських та гуманітарних організацій на Півдні України, що реалізується PTF Europe та Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України».

07 июня
12:14

Сервісна допомога людям та довготривалі рішення для громад: робота Громадського центру правосуддя в м. Татарбунари

11 марта
22:15

Public Talk “Одеса після Перемоги”: що пропонують депутати і експерти

23 февраля
15:49

Зменшення впливу на прийняття рішень та ігнорування з боку влади: з чим стикаються місцеві депутати під час війни

29 декабря
14:03

В Одеській області громади обмінялись досвідом та проблемами роботи з ВПО в умовах війни

20 декабря
15:55

В Одеській області обговорять проблеми працевлаштування, житла та соціально- правової підтримки ВПО в умовах війни

08 декабря
13:57

Правники південних громад Одеської області посилили спроможності захищати постраждалих від збройного конфлікту

25 ноября
12:47

У громадах Одеської області впроваджуються оперативні ініціативи з підтримки жінок в умовах війни

07 ноября
20:30

В Одеській області «сусідська варта» спільно з місцевою владою вирішують безпекові проблеми воєнного стану

03 ноября
20:52

У Татарбунарах на Одещині посилюють спроможності спільної роботи волонтерів

23 октября
10:13

Результати обговорення Комітетом ООН з ліквідації дискримінації по відношенню до жінок ситуації в Україні

19 октября
16:37

Дискримінація жінок-ВПО та біженок: альтернативний звіт Одеського КВУ для Комітету ООН

11 октября
22:40

У громадах півдня Одещини починають впроваджувати програми підтримки вразливих груп в умовах війни

05 октября
21:03

Псевдореферендуми на окупованих територіях України - це спектакль для росіян: підсумки круглого столу в Одесі

23 сентября
15:23

Оголошено програму мінігрантів для Одеської області з підтримки жінок в умовах війни

09 сентября
20:49

Соціальне підприємництво жінок-ВПО: досвід громад півдня Одещини

10 августа
11:58

У містах Татарбунари та Рені Одеської області скоординували безпекову та гуманітарну роботу


RSS

View My Stats



       
    Поддержка проекта “Твой местный депутат: Одесская область”, который выполняется Одесской областной организацией Всеукраинской общественной организации «Комитет избирателей Украины» была осуществлена Фондом Восточная Европа в рамках программы “Твой местный депутат: мониторинг деятельности депутатов местных советов в Украине”, которая является совместной инициативой Фонда Восточная Европа и Черкасской областной организации Комитета избирателей Украины и выполняется при финансовой поддержке Фонда демократии ООН (UNDEF) и Агентства США по международному развитию (USAID).
     Мнения, отраженные на сайте, принадлежат их авторам и могут не совпадать с точкой зрения партнеров программы.

 

Веб-розробка