27-06-2020
  Поделиться


27-06-2020 10:03
В Україні законодавчо врегулювали статус осіб без громадянства: як це допоможе понад 30 тисяч жителям нашої країни
Верховна Рада України 16 червня ухвалила закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визнання особою без громадянства». Тепер отримати офіційний статус зможуть люди, які фактично перебували у безгромадянстві через розпад колишнього Радянського Союзу. Зокрема, вони мають недійсні документи радянського зразка, втратили паспорти СРСР і не змогли їх замінити, мають лише свідоцтва про народження абощо. Це питання Одеська обласна організація ВГО «Комітет виборців України» публічно піднімала ще у 2015 році, коли було задокументовано сотні таких людей, долю яких могли змінити лише відповідні зміни в законодавстві. 
Зараз закон №2335 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визнання осіб без громадянства» готується на підпис, а надалі для практичної реалізації його положень необхідно прийняття урядом акту, яким буде врегульовано процедуру подачі та розгляду документів від осіб, котрі можуть бути визнані особами без громадянства.
Відповідно до прийнятого закону, особа, яка не може отримати паспортний документ у зв’язку з тим, що вона не розглядається як громадянин будь-якою державою з огляду на дію її закону, має право звернутися із заявою про визнання особою без громадянства, незважаючи на законність чи незаконність її перебування на території України.
Оскільки прийнятим законом законодавчо врегульована процедура визначення статусу особи без громадянства, право на оформлення цього статусу отримали: 
  • особи, які мають недійсні документи радянського зразка;
  • особи, які втратили паспорти СРСР в Україні і не мали змоги їх замінити;
  • дорослі особи, які в’їхали в Україну у дитячому віці на підставі свідоцтва про народження, але після досягнення повноліття не змогли отримати нових документів;
  • особи, які втратили громадянство у зв’язку з неперебуванням на консульському обліку (Узбекистан, Казахстан, Киргизстан, Таджикистан);
  • особи без громадянства, які незаконно в’їхали в Україну, яких неможливо примусово видворити;
  • представники ромської спільноти та інші.
Питання безгромадянства Одеська обласна організація ВГО «Комітет виборців України» порушувала ще у 2015 році, коли було встановлено сотні таких людей, долю яких могли змінити лише відповідні зміни в законодавстві. Зокрема, протягом 2014-2015 років під час «польового» моніторингу в прикордонних районах Одещини громадські діячі виявили сотні людей, у яких були суттєві проблеми з невизначеним правовим статусом осіб без громадянства чи з невизначеним громадянством. За даними УВКБ ООН, в Україні проживають понад 33 тисячі осіб без громадянства або осіб з невизначеним громадянством. 
Частина з цих людей мали недійсні в Україні паспорти колишнього Радянського Союзу, інші – документи невизнаної так званої «Придністровської Молдовської республіки», дехто –  лише свідоцтва про народження радянського зразка або взагалі не мали документів. Діти цих людей, які народились вже в Україні, у більшості випадків зовсім не мали документів. Незважаючи на тривалий час проживання в Україні (переважно 10-20 років), люди відсутні в офіційних базах даних та залишалися «юридичними привидами», які позбавлені всіх прав та знаходяться на межі виживання.
«Наша організація у 2015 році підкреслювала, що чинне на той момент законодавство України не передбачало ефективних способів легалізації таких людей, одночасно відштовхуючи їх відповідальністю за незаконне перебування на території України. Але попри все, ці люди пов’язували своє майбутнє та майбутнє своїх дітей лише з Україною, тому держава повинна відшукати ефективний недискримінаційний шлях вирішення проблеми безгромадянства. За результатами впровадження такої дворічної ініціативи щодо скорочення безгромадянства, спричиненого розпадом СРСР, наша організація підготувала видання «Невидиме безгромадянство в Україні: досвід ідентифікації та подолання» (українською та англійською мовами). Метою видання було описання та привернення громадської уваги до ідентифікованих проблем безгромадянства в Україні, а також спонукання державних органів України до їх недискримінаційного вирішення», - розповів Ігор Бринош, заступник голови Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України».
Прийнятий закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визнання особою без громадянства» дає шанс цим людям легалізуватися в Україні. Адже, окрім врегулювання процедури визначення статусу особи без громадянства, це дасть їм змогу законно проживати на території України, отримати право на працю, медичне обслуговування, соціальні гарантії, пенсійне забезпечення, а також отримувати документи, які нададуть можливість виїзду за межі України та повернення на територію України.


27.06.2020   
  Поделиться


Логин:

Пароль:

Регистрация.
Забыли логин или пароль?

ЦИТИРОВАТЬ (Чтобы вставить цитату, выделите нужный фрагмен текста на этой странице и нажмите "ЦИТИРОВАТЬ")
Осталось символов –

Введите проверочный код



Логин:

Пароль:

Регистрация.
Забыли логин или пароль?
НАЙТИ ДЕПУТАТА
Для поиска используйте буквосочетание из не менее, чем 3-х букв


Подписаться на рассылку (только для зарегистрированных пользователей. регистрация.)
Введите Ваш email:

Партнёрам: Код нашего баннера можно скопировать тут.

НОВОСТИ, СОБЫТИЯ
15 апреля
14:56

В Одеській області пройде форум громадянського суспільства з гуманітарного реагування в умовах війни

20 декабря
11:10

У громадах Одеської області обговорили актуальні безпекові та правові виклики

21 августа
19:02

Атака на історичний центр Одеси: наслідки для культурної спадщини та реакція міжнародної спільноти

28 июня
13:53

Тренінг є частиною програми посилення спроможності волонтерських та гуманітарних організацій на Півдні України, що реалізується PTF Europe та Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України».

07 июня
12:14

Сервісна допомога людям та довготривалі рішення для громад: робота Громадського центру правосуддя в м. Татарбунари

11 марта
22:15

Public Talk “Одеса після Перемоги”: що пропонують депутати і експерти

23 февраля
15:49

Зменшення впливу на прийняття рішень та ігнорування з боку влади: з чим стикаються місцеві депутати під час війни

29 декабря
14:03

В Одеській області громади обмінялись досвідом та проблемами роботи з ВПО в умовах війни

20 декабря
15:55

В Одеській області обговорять проблеми працевлаштування, житла та соціально- правової підтримки ВПО в умовах війни

08 декабря
13:57

Правники південних громад Одеської області посилили спроможності захищати постраждалих від збройного конфлікту

25 ноября
12:47

У громадах Одеської області впроваджуються оперативні ініціативи з підтримки жінок в умовах війни

07 ноября
20:30

В Одеській області «сусідська варта» спільно з місцевою владою вирішують безпекові проблеми воєнного стану

03 ноября
20:52

У Татарбунарах на Одещині посилюють спроможності спільної роботи волонтерів

23 октября
10:13

Результати обговорення Комітетом ООН з ліквідації дискримінації по відношенню до жінок ситуації в Україні

19 октября
16:37

Дискримінація жінок-ВПО та біженок: альтернативний звіт Одеського КВУ для Комітету ООН

11 октября
22:40

У громадах півдня Одещини починають впроваджувати програми підтримки вразливих груп в умовах війни

05 октября
21:03

Псевдореферендуми на окупованих територіях України - це спектакль для росіян: підсумки круглого столу в Одесі

23 сентября
15:23

Оголошено програму мінігрантів для Одеської області з підтримки жінок в умовах війни

09 сентября
20:49

Соціальне підприємництво жінок-ВПО: досвід громад півдня Одещини

10 августа
11:58

У містах Татарбунари та Рені Одеської області скоординували безпекову та гуманітарну роботу


RSS

View My Stats



       
    Поддержка проекта “Твой местный депутат: Одесская область”, который выполняется Одесской областной организацией Всеукраинской общественной организации «Комитет избирателей Украины» была осуществлена Фондом Восточная Европа в рамках программы “Твой местный депутат: мониторинг деятельности депутатов местных советов в Украине”, которая является совместной инициативой Фонда Восточная Европа и Черкасской областной организации Комитета избирателей Украины и выполняется при финансовой поддержке Фонда демократии ООН (UNDEF) и Агентства США по международному развитию (USAID).
     Мнения, отраженные на сайте, принадлежат их авторам и могут не совпадать с точкой зрения партнеров программы.

 

Веб-розробка