За результатами проведеної 28-30 листопада в місті Одесі конференції “Кампанії адвокасі для вирішення місцевих проблем", 45 представників неурядових організацій та громадських активістів з різних регіонів України підтвердили високу ефективність адвокаційних кампаній для вирішення місцевих проблем та зростаючий запит на проведення таких заходів в місцевих громадах. Важливим результатом конференції стало усвідомлення необхідності та конкретні пропозиції щодо згуртування та об'єднання зусиль в цій сфері, а також доцільності виокремлення найбільш потужних неурядових організацій для виконання функцій регіональних лідерів в сфері просування місцевих адвокаційних кампаній.
Значну увагу на конференції було приділено обміну кращими практиками та досвідом здійснення місцевих адвокаційних кампній. Наявний досвід мікрогрантової підтримки адвокаційних ініціатив презентували 6 регіональних організацій з Волині, Одещини, Луганської, Миколаївської та Чернівецької областей. Серед основних проблем, які заважають місцевим неурядовим організаціям та ініціативним групам отримати доступ до фінансування адвокаційних ініціатив, було названо слабкий організаційний розвиток та нерозуміння самої суті адвокації. В той же час, здійснення регрантингу для адвокаційних ініціатив виглядає дуже перспективним напрямком, якщо цим будуть займатися потужні регіональні організації на системній основі паралельно з навчанням, правовою та інформаційною підтримкою в цій сфері.
Успішний досвід реалізації місцевих адвокаційних кампаній в різних сферах представили 12 організацій. Зокрема, велику зацікавленість та обговорення викликали ініціативи зі збереження шкіл в невеликих громадах (Луганська обласна організація “Східноукраїнський центр громадських ініціатив”), приватизації прибудинкової території багатоповерхівок (Вознесенська міська організація “Агенство економічного розвитку”), приведення до необхідних стандартів території кладовища (ОСН “Перлина Гаю”, м. Вознесенськ), захисту прав безхатченків (ГО “Територія успіху”, м. Кіровоград), повернення маяків Севастополя з незаконного володіння Чорноморського флоту РФ (ВМГО “Студентське братство”, м. Львів), розвитку велоінфраструктури (Донецька обласна організація ВГО “Комітет виборців України”), забезпечення безбар'єрного середовища для людей з інвалідністю (Кримська республіканська організація захисту прав інвалідів “Надія”), призупинення будівництва міні-ГЕС на гірських річках Закарпаття (РМЕО “Екосфера”). Представник Одеської обласної організації КВУ Ігор Бринош представив ініціативу організації “Адвокасі в дії” та відібрані в її рамках 15 успішних/показових місцевих адвокаційних кампаній, котрі в подальшому будуть широко поширені в якості навчально-мотиваційних кейсів серед неурядових організацій та громадських активістів України.
Запрошені на конференцію експерти провели окремі сесії стосовно найбільш ефективних та інноваційних інструментів адвокасі, без використання яких в сучасних умовах майже неможливо здійснити ефективний вплив на владу. Зокрема, Олег Левченко з Подільської агенції регіонального розвитку розкрив Інтернет (електронні) можливості для планування та просування адвокаційних кампаній та особливості “вуличних” інструментів адвокасі. Журналістка та правозахисниця Наталя Бімбірайте (Херсонський обласний Фонд милосердя та здоров'я) на прикладі боротьби жителів села Стара Збур'ївка Херсонської області за свою землю та свою гідність зробила необхідні акценти на можливостях інформаційної кампанії та адвокаційній журналістиці.
Надзвичайно виправдав себе та викликав величезну зацікавленість майстер-клас по організації ефективної адвокаційної кампанії від учасників “Генерального протесту міста Одеси” Сергія Діброва та Анатолія Бойко. Майстер-клас розпочався з прем'єри підготовленого в рамках ініціативи “Адвокасі в дії” 6-хвилинного відеоролика “Генеральний протест м. Одеси: ніхто крім нас”, котрий розповідає про причини, розгортання, особливості та результати унікального по своїй формі та змісту протесту проти прийняття Генерального проекта м. Одеси. Зокрема, Сергій Дібров серед рецептів успіху протесту підкреслив наявність чітко сформульованої мети та відсутність політичних лозунгів, безлідерський та безгоризонтальний характер управління протестом (наявність близько 10 співкоординаторів виключило застосовання підкупу, шантажу, погроз чи фізичного впливу з боку влади), широке підключення до кампанії багатоьох ЗМІ та журналістів, об'єднання різних (часом протилежних) політичних сил та громадських рухів, поєднання різних засобів впливу (від звернень до депутатів та використання їх лобістських можливостей до проведення вуличних акцій).
Вечірній час учасники конференції мали змогу теж провести з користю та надихнутися на наступні звершення в сфері відстоювання та представлення прав та інтересів громадян. З цією метою було продемонстровано та обговорено два документальні фільми з програми X мандрівного Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини DocuDays.UA. Цими фільмами стали стрічки “Від шепоту до крику” (про героїчні спроби борців за демократію у п’яти країнах – Єгипті, Малайзії, Україні, Венесуелі та Зімбабве) та “Доволі! До волі...” (про події у Мінську 19 грудня 2010 року, коли після того як уряд нахабно викрав голоси виборців, десятки тисяч білорусів вийшли на вулиці з мирними протестами).
Оскільки проведення заходу випало одночасно з проведенням Вільнюського саміту 28-29 листопада 2013 року, учасники конференції не змогли залишитися осторонь від цих подій та заявили про свою позицію щодо процесів євроінтеграції та врахування думки громадян. Зокрема, присутні представники 40 неурядових організацій 28 листопада підтримали та оприлюднили заяву про неприпустимість відмови з боку органів державної влади України від підписання Угоди про асоціацію з ЄС та недопустимості ігнорування позиції громадян України з цього приводу. На жаль, далі сталися події, які продемонстрували повну зневагу та грубе порушення фундаментальних прав людини та демократичних цінностей в Україні. Маються на увазі жахливі події з фізичною “зачисткою” Євро-майдану в Києві вранці 30 листопада, котрі учасники конференції різко і принципово засудили.
Конференція закінчилася одностайним підтвердженням необхідності проведення подібних обговорень та обміну досвідом і надалі, багато учасників навіть підтримало ідею проведення щорічних конференцій в сфері здійснення місцевих адвокаційних кампаній. Крім того, представники організацій домовилися про певні спільні дії та комунікацію в сфері подальшого впровадження в Україні механізмів адвокасі на місцевому локальному рівні.
Конференція проведена Одеською обласною організацією ВГО "Комітет виборців України" за фінансової підтримки Міжнародного фонду "Відродження" в рамках ініціативи "Адвокасі в дії", з метою сприяння більш широкому та ефективному застосуванню адвокації для вирішення локальних проблем в Україні.
Прес-служба Одеської обласної організації ВГО “Комітет виборців України”