23-02-2023
  Поделиться


23-02-2023 15:49
Зменшення впливу на прийняття рішень та ігнорування з боку влади: з чим стикаються місцеві депутати під час війни
Безпека жителів громади, дистанційна комунікація з громадянами, ускладнення у вирішенні проблем жителів громади, зменшення впливу депутатів на прийняття рішень міською радою – головні тенденції діяльності місцевих депутатів у 2022 році на думку самих депутатів.

Експерти громадської кампанії "Атестація депутатів місцевих рад" восени 2022 року провели опитування серед депутатів міських рад обласних центрів щодо їхньої діяльності в умовах правового режиму воєнного стану. Загалом в опитуванні взяли участь 81 депутат з 14 міських рад.

Абсолютна більшість опитаних депутатів (76%) зазначили, що станом на вересень 2022 року здійснення ними своїх повноважень більш ускладнене, аніж це було до повномасштабної агресії росії. Цікаво, що доволі значна частина (20%) депутатського корпусу не вважають, що здійснення ними повноважень ускладнилося у зв’язку з широкомасштабною війною.



Прийом громадян
58% місцевих обранців відмітили, що умови воєнного часу вплинули на здійснення ними прийому громадян.


Серед проблем, які ускладнили проведення прийому громадян, депутати  найчастіше називали загрозу безпеці людей (зокрема, відсутність укриттів під час повітряних тривог). Крім того, місцеві обранці відзначили наступні перешкоди:
  • вимушені закриття громадських приймалень (зокрема через припинення державного фінансування політичних партій) або переформатування приймалень під гуманітарні центри;
  • обмеження, які впливають на проведення прийому громадян в приміщеннях органів влади;
  • служба в лавах Сил оборони України;
  • зміни пріоритетів як жителів громад (проблеми громади, округу стали менше їх цікавити), так і депутатів (наприклад, відсутність бажання бути переобраними);
  • небажання громадян комунікувати онлайн;
  • неможливість надання матеріальної допомоги з бюджету громади (значна частина звернень громадян раніше стосувалася цього питання);
  • закриття інформації про проведення прийому громадян на вебсайтах міських рад.
Попри те, що більшість депутатів заявила про ускладнення в організації та проведенні прийому громадян, місцеві обранці після незначної паузи в перші місяці повномасштабної війни відновили проведення прийому громадян.

Зважаючи на умови воєнного часу, опитані депутати відзначили наступні особливості проведення прийому громадян:
  • встановлення попереднього запису для розуміння кількості людей, які будуть на прийомі;
  • припинення прийому громадян у разі повітряної тривоги і перехід усіх в укриття;
  • проведення прийому громадян в дистанційному режимі (онлайн, у телефонному режимі);
  • організації спілкування з жителями громади за місцем їхнього проживання (проведення толок, зустрічі у дворах багатоповерхових будинків тощо).

Комунікація з виборцями
Загалом депутати відмічають, що їхня комунікація з жителями громади зменшилася, кількість звернень знизилася, натомість відсоток звернень щодо матеріальної допомоги збільшився, а посадові особи почали гірше реагувати на звернення депутатів щодо вирішення проблем громадян.

Водночас наявні обмеження змусили депутатів більш активно задіювати дистанційні канали комунікації з громадянами, а обранці зазначили, що навчилися суміщати волонтерську та депутатську діяльність.

Обмеження повноважень
Майже порівну розділилися думки депутатів щодо питання "Чи вважаєте ви, що депутати вашої ради достатньою мірою залучаються до вирішення проблем місцевої громади?": 46% опитаних зазначили, що їх недостатньо залучають до вирішення проблем громади, і 41%, що вони залучені достатньою мірою. 13% опитаних зазначили, що ще не визначилися щодо цього питання.


Однак більшість депутатів (51%) зазначила, що не відчуває ніяких обмежень з боку міської ради чи військової адміністрації, які впливають на реалізацію ними своїх повноважень. Про наявність таких обмежень заявило більше третини (37%) опитаних депутатів. Також депутати мали можливість зазначити варіант "Інше" та деталізувати свою відповідь. 12% депутатів відповіли "Інше", пояснивши, що перепони відчуваються частково та пов’язані вони із запровадженими обмеженнями на державному рівні.


18% опитаних депутатів заявили, що їхні повноваження були обмежені навмисно, тоді як 41% зазначили, що наявні обмеження спричинені правовим режимом воєнного стану. Ще 41% депутатів зазначили, що їм важко відповісти.



Депутатів також попросили деталізувати, які саме обмеження вони відчувають та як їм вдається реалізовувати свої повноваження в таких умовах. Серед головних вони виділили неможливість здійснювати контроль за бюджетними витратами та ігнорування їхніх звернень і запитів з боку органів влади.

Що ж стосується реалізації повноважень в умовах запроваджених обмежень, то депутати заявили, що це вдається завдяки неформальній або більш проактивній взаємодії з органами влади, публічній комунікації наявних перешкод у діяльності депутатів, більш плідній співпраці із волонтерами і жителями громади.
Графіка
Вплив на прийняття рішень
Більшість опитаних депутатів (56%) вважають, що вплив депутатського корпусу на прийняття рішень міською радою зменшився, 38% вважають, що вплив депутатів не змінився, 4% - навпаки, зазначили про збільшення впливу депутатів на прийняття радою рішень.


Серед проявів зменшення впливу депутатського корпусу на прийняття рішень міськими радами депутати виділили наступні:
  • збільшення ролі виконавчого комітету у затвердженні рішень ради;
  • зменшення кількості пленарних засідань сесій міської ради;
  • зменшення кількості засідань постійних депутатських комісій або непроведення таких засідань;
  • депутати не впливають на розподіл бюджетних коштів;
  • ігноруються депутатські ініціативи (наприклад, запропоновані проєкти рішень);
  • депутати почасти не мали достатнього часу для ознайомлення з переліком питань, які розглядалися на сесіях, через пізнє отримання проєктів рішень;
  • депутати обмежувалися у виступах під час пленарних засідань;
  • депутати не володіли інформацією про засідання органів міської ради, на яких вони мають право бути присутніми.
В "Атестації депутатів місцевих рад" наголошують, що такі результати опитування місцевих обранців є вкрай тривожними та загрозливими для суспільної стійкості та згуртованості на місцевому рівні і в Україні в цілому:

Адже активні депутати місцевих рад є представниками та провідниками інтересів своїх виборців, і якщо їхні повноваження обмежуються, а тим більше їхня роль ігнорується, то разом з ними обмежуються та ігноруються інтереси значної частини суспільства, що потенційно підвищує соціальне напруження, загрожує зниженням довіри до місцевої влади, виникненням конфліктів та навіть дестабілізацією ситуації в окремих громадах”, - заявив координатор громадської кампанії, голова Одеського Комітету виборців України Анатолій Бойко.
 
Відповідно, громадська кампанія "Атестації депутатів місцевих рад" наголошує на неприпустимості обмеження повноважень депутатів місцевих рад у будь який спосіб, за винятком депутатів від заборонених політичних партій, закликає представників всіх органів виконавчої влади та виконавчих органів місцевого самоврядування забезпечити максимальне сприяння реалізації депутатами своїх повноважень, а самих депутатів - пам'ятати, що зараз вони потрібні своїм виборцям як ніколи, та мають активно й відповідально реалізовувати свої повноваження.


23.02.2023   
  Поделиться


Логин:

Пароль:

Регистрация.
Забыли логин или пароль?

ЦИТИРОВАТЬ (Чтобы вставить цитату, выделите нужный фрагмен текста на этой странице и нажмите "ЦИТИРОВАТЬ")
Осталось символов –

Введите проверочный код



Логин:

Пароль:

Регистрация.
Забыли логин или пароль?
НАЙТИ ДЕПУТАТА
Для поиска используйте буквосочетание из не менее, чем 3-х букв


Подписаться на рассылку (только для зарегистрированных пользователей. регистрация.)
Введите Ваш email:

Партнёрам: Код нашего баннера можно скопировать тут.

НОВОСТИ, СОБЫТИЯ
11 сентября
10:53

Громадський центр правосуддя в м. Татарбунари підсумував черговий етап діяльності

05 сентября
14:25

У місті Татарбунари на Одещині розвивається гуманітарний волонтерський хаб

03 сентября
15:55

Які соціальні послуги доступні в умовах війни: консультує Громадський центр правосуддя в м. Татарбунари

29 августа
15:00

Як громадам залучати жителів до бюджетного процесу: практичні поради за результатами проєкту «Бюджетна партисипація від А до Я»


14:52

Як відновити втрачені документи: консультує Громадський центр правосуддя в м. Татарбунари

27 августа
13:47

Як "сусідська варта" допомагає підвищити безпеку в громаді

23 августа
13:26

Розбудова системи доброчесності у територіальних громадах: стартує новий проєкт за підтримки програми USAID DOBRE

30 июля
22:24

Конкурси малюнків, квести й уроки фінансової грамотності: як залучати молодь до бюджетного процесу

03 мая
18:00

У громадах Півдня України проводять картування місцевого неурядового сектору

27 апреля
10:51

Ресурсні центри для неурядового сектору Півдня України визначили пріоритетні сфери розвитку

15 апреля
14:56

В Одеській області пройде форум громадянського суспільства з гуманітарного реагування в умовах війни

20 декабря
11:10

У громадах Одеської області обговорили актуальні безпекові та правові виклики

21 августа
19:02

Атака на історичний центр Одеси: наслідки для культурної спадщини та реакція міжнародної спільноти

28 июня
13:53

Тренінг є частиною програми посилення спроможності волонтерських та гуманітарних організацій на Півдні України, що реалізується PTF Europe та Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України».

07 июня
12:14

Сервісна допомога людям та довготривалі рішення для громад: робота Громадського центру правосуддя в м. Татарбунари

11 марта
22:15

Public Talk “Одеса після Перемоги”: що пропонують депутати і експерти

23 февраля
15:49

Зменшення впливу на прийняття рішень та ігнорування з боку влади: з чим стикаються місцеві депутати під час війни

29 декабря
14:03

В Одеській області громади обмінялись досвідом та проблемами роботи з ВПО в умовах війни

20 декабря
15:55

В Одеській області обговорять проблеми працевлаштування, житла та соціально- правової підтримки ВПО в умовах війни

08 декабря
13:57

Правники південних громад Одеської області посилили спроможності захищати постраждалих від збройного конфлікту


RSS

View My Stats



       
    Поддержка проекта “Твой местный депутат: Одесская область”, который выполняется Одесской областной организацией Всеукраинской общественной организации «Комитет избирателей Украины» была осуществлена Фондом Восточная Европа в рамках программы “Твой местный депутат: мониторинг деятельности депутатов местных советов в Украине”, которая является совместной инициативой Фонда Восточная Европа и Черкасской областной организации Комитета избирателей Украины и выполняется при финансовой поддержке Фонда демократии ООН (UNDEF) и Агентства США по международному развитию (USAID).
     Мнения, отраженные на сайте, принадлежат их авторам и могут не совпадать с точкой зрения партнеров программы.

 

Веб-розробка